• SHIFT + ALT + 1

Rotary International W Janowie Lubelskim

Ważną rolę w działalności Szpitala w Janowie Lubelskim odegrała organizacja Rotary International - która jest organizacją zrzeszającą ludzi różnych zawodów z całego świata, których celem działania jest poprawa warunków życia ludzi, podwyższenia standardów moralnych we wszystkich powołaniach, porozumienie między narodami oraz światowy pokój.

Idea zorganizowania Klubu Rotary w Janowie Lubelskim zrodziła się w 1986 r. podczas wizyty Rotarianina Billa Umińskiego z Madison, który był organizatorem i realizatorem znacznej pomocy w postaci sprzętu, aparatury i leków dla janowskiego szpitala. Powstały Klub Rotary w Janowie był trzecim zarejestrowanym Klubem w Polsce po wojnie. Początkowo powstał on na bazie szpitala, gdyż większość jego członków była pracownikami szpitala. Później Klub rozszerzył swoją działalność, wrósł w krajobraz miasta mimo wielu nieżyczliwych emocji.

Rozwijała się także współpraca z innymi klubami polskimi i zagranicznymi. Delegaci Klubu uczestniczyli w "czarterach" w Olsztynie i Toruniu. Wyjeżdżali też zagranicę do Francji, Szwajcarii, Węgier, Belgii, Danii, Holandii, USA. W Janowie gościli także Rotarianie z klubów w Cambrai i Le Quesnay z Francji, którzy przywieźli dla szpitala leki, środki higieniczne, aparaty do odprowadzania moczu dla mężczyzn z porażeniem. Podczas odbywających się spotkań omawiane były m.in. takie tematy jak - problemy prywatyzacji, dziura ozonowa, alkoholizm jako problem społeczny, stosowanie antybiotyków, hippoterapia.

Klub Rotary przekazał także pomoc pieniężną dla uczennicy LO w Janowie Lubelskim na przeszczep szpiku kostnego oraz na pomoc dla ofiar wybuchu gazu w Toruniu, a także dla Janowskiego Domu Kultury na organizację wystawy "Czas zapomniany". Rotarianie byli również współorganizatorami obozu rehabilitacyjnego i hippoterapii. Wielokrotnie gościli także w szpitalu Janowskim.

Monika Koguc
("Historia Szpitalnictwa W Janowie Lubelskim Po II Wojnie Światowej W Latach 1945-1998")

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim
ul. Zamoyskiego 149