Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych powiatu janowskiego

Ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych powiatu janowskiego
 
     W dniu 22 września 2021 r. na obwodnicy Janowa Lubelskiego stanowiącej cześć drogi S-19 przeprowadzone zostały ćwiczenia zgrywające jednostek krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego oraz służb współdziałających pod kryptonimem „„Via Carpatia - 2021””.
Głównym założeniem ćwiczeń było doskonalenie czynności ratowniczych podczas zdarzenia w komunikacji drogowej o charakterze masowym i mnogim z wykorzystaniem jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu oraz służb współdziałających.
Scenariusz ćwiczeń przedstawiał się następująco:
    Na trasie szybkiego ruchu S-19 na wysokości „MOP – Janów Lubelski Wschód„ na pasie ruchu w kierunku Lublina doszło do wypadku drogowego. Samochód ciężarowy cysterna przewożący około 10 tys. litrów substancji o kodzie 1202 nie zasygnalizował zamiaru zjazdu na MOP i rozpoczął proces hamowania. Jadący za min autobus wycieczkowy nie zdążył zahamować i z dużą siła uderzył w tył cysterny.
W wyniku silnego uderzenia cysterna została postawiona w poprzek jezdni blokując dwa pasy ruchu. W autobusie podróżowało 42 osoby - wycieczka w Ukrainy.
    Jadące za autobusem z dużą szybkością samochody osobowe widząc to zaczęły nagły manewr hamowania w wyniku czego samochody osobowe uległy wypadkowi.
Łącznie w zdarzeniu poszkodowanych było 29 osób.
W ćwiczeniach uczestniczyło łącznie 17 zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej z terenu powiatu janowskiego , Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja, Zespół Zarządzania Kryzysowego, przedstawicie PCK, przedstawiciele Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku. Ćwiczenia obserwowali przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie.
Po zakończeniu ćwiczeń manewrów odbyła się zbiórka wszystkich uczestników ćwiczeń, podczas której głos zabrali Komendant Powiatowy PSP w Janowie Lubelskim st. bryg Grzegorz Pazdrak, Pan Jerzy Bielecki Poseł na Sejm RP, a zarazem V-ce Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP, Pan Artur Pizoń Starosta janowski. W swoich wystąpieniach podziękowali za zaangażowanie wszystkim uczestnikom ćwiczeń.
Ćwiczenia podsumował Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie st. bryg. Zenon Pisiewicz.
 
 
źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim
 
 
Wersja XML